SCHOOL |
CERTIFIED REP |
GRADE/SUBJECT TAUGHT |
CLASSIFIED REP |
JOB TITLE POSITION |
Acres Green Elementary |
Julie Rethman |
ESL Teacher |
Kristen Johannesen |
BASE Manager |
American Academy Castle Pines Campus |
Audrey Miller |
School Counselor |
Steve Solita |
Instructional Assistant |
American Academy Lincoln Meadows |
David Talafuse |
Middle School Math Instructor & Interventionist/Athletic Director |
Shashanah Woodward |
Instructional Assistant |
American Academy Motsenbocker Campus |
David Condry |
Elementary Visual Arts Instructor |
Michele Quintana |
Communications Manager |
Arrowwood Elementary |
Carolyn Quinn |
6th Grade |
DJ Stutz |
Preschool Instructor |
Aspen View Academy |
Pamela Robertson |
Kindergarten |
December Lewis |
5th Grade PARA |
Bear Canyon Elementary |
Megan Bruce |
GT Coordinator/PLS |
Heather Preonas |
Anchor Room/EA IV - SSN |
Ben Franklin Academy |
Erin Triplett |
1st Grade |
Becky Archunde |
Occupational Therapist |
Bridge Transition Program |
Alexandra Newton |
Transition/SPED |
Milou Weatherly |
EA IV |
Buffalo Ridge Elementary |
Chantel Albert |
Psychologist |
Karen Bunge |
EA IV- SSN |
Castle Rock Elementary |
Dustin Silverlake |
Significant Needs Teacher (SSN) |
Sabine Vickers |
Kitchen Manager |
Castle Rock Middle School |
Stephanie Caporale |
Middle School Counselor |
Karen Davis |
EA V - SSN |
Castle View High School |
Jordan Boriack |
9-12, Phys Ed/Concurrent Enrollment |
Trevor Cadarette |
Lead Building Engineer |
Challenge to Excellence Charter |
Joana Baldermann |
Middle School Math |
Katie Novak |
Office Asst/Comm Specialist |
Chaparral High School |
Shannon Doyle |
English II Honors, Contemp. Lit/Comp |
Laura Moes |
Choir Accompanist |
Cherokee Trail Elementary |
Ahna Bersagel-Briese |
1st Grade |
Meredith Becker |
School Nurse |
Cherry Valley Elementary |
Mary Smith |
Social Worker/Art Teacher/GT Facil |
Debbie Gasser |
Administrative Assistant |
Cimarron Middle School |
Jordan Bucknam |
7th Grade Math |
Krystal Mitchell |
AP Secretary/Health Assistant |
Clear Sky Elementary |
Julia Morehart |
Significant Needs Teacher (SSN) |
Susan Reading |
EA IV |
Copper Mesa Elementary |
Lucy Squire |
4th Grade |
Steven Berry |
BASE Assistant Program Mgr |
Cougar Run Elementary |
Debbie Barr |
1st Grade |
Carlie Allain |
Program Mgr. Pre/K (Little Cougars) |
Coyote Creek Elementary |
Anna Eccles |
Kindergarten |
Julie Lederfine |
Registrar |
Cresthill Middle School |
Jon Catto |
Middle School (7th & 8th) SSN |
Juan Avila |
Lead Custodian |
DCS Montessori |
Erika Tinker |
Middle School Social Studies Teacher |
Tara Hook |
Upper Elementary EA |
Daniel C. Oakes High School |
Gretchen Hinkamp |
English Teacher |
|
|
Douglas County High School |
Mike Vahle |
Performing Arts (9-12) |
Katherine Cedeño-De Jesùs |
Cultural Liaison |
Eagle Academy |
Adriana Meyer |
10th-12th Grade Science |
Heather Clark |
Volunteer Coordinator |
Eagle Ridge Elementary |
Barb Bentley |
English Language Learners (ELL) |
Corey Herman |
EA IV - Affective Needs Program |
eDCSD |
Janda Bliek |
HS Counselor |
|
|
Eldorado Elementary |
Rebecca Collins |
Gifted and Talented |
Kim Fisher |
Science Facilitator |
Flagstone Elementary |
Becky (Rebecca) Ripp |
Significant Needs Teacher (SSN) |
Heather Franz |
Preschool Teacher |
Fox Creek Elementary |
Jamie Kolb |
1st Grade |
Dina Mamunes |
EA 1 |
Franktown Elementary |
Kayla Knoll |
Counselor |
Madison Pihl |
BASE Enrichment Sup. |
Frontier Valley Elementary |
Renata Serafini |
3rd Grade |
Joseph (Joey) Nicholas |
IT Technician |
Global Village Academy- Douglas County |
Lonnie McKenzie |
GT/Math Interventionist |
Erika Montgomery |
Front Office Assistant |
Gold Rush Elementary |
Kristen Leuschner |
3rd Grade |
Elizabeth Meuli |
Health Assistant |
Heritage Elementary |
Heidi Stock |
3rd Grade |
Dean Betz |
Building Engineer |
Highlands Ranch High School |
Karen "Scottie" Baer |
ESL- Secondary |
Susan Smith |
Administrative Assistant |
Hope Online Learning Academy |
Dustin Lewis |
Student Services 6 - 12 |
David Gramajo |
Director of Action Learning Center |
Iron Horse Elementary |
Kristin Suson |
1st Grade |
Sue Grogan |
EA IV - Literacy Intervention |
Larkspur Elementary |
Amy Ford |
Special Education, Mild/Moderate |
Courtney Westdale |
EA IV - SSN |
Legacy Point Elementary |
Kim Geary |
3rd Grade |
Regina Nassimbene |
Instructional Assistant |
Legend High School |
Meg Gray |
English/Theater |
Cindy Jones |
Principal's Assistant |
Leman Classical Academy |
Marcy Barrera |
7th/8th Grade Science |
Amber Stanislawski |
Instructional Assistant |
Lone Tree Elementary |
Lorri Hodges |
Art Teacher |
Carin Buster |
Registrar |
Mammoth Heights Elementary |
Trina Belzer |
Reading Recovery |
Holley McManus |
Administrative Secretary |
Meadow View Elementary |
Nicole Chavira |
3rd Grade |
Kim Kadlec |
Administrative Assistant |
Mesa Middle School |
Maria Haas |
7th Grade Language & Literature |
Claudia Johnson |
Community Liaison |
Mountain Ridge Middle School |
Karen Sprafke |
8th Grade Language Arts |
Shannon Rodriquez |
Principal's Secretary |
Mountain View Elementary |
Kate Bufton |
World Cultures/GT Coordinator |
Shannon Troutt |
EA IV- SSN |
Mountain Vista High School |
Katie Price |
Social Studies Teacher |
Dana Srdoc |
EA IV |
North Star Academy |
Kiana Benson |
2nd Grade |
Danielle Wilson |
Speech Therapist |
Northeast Elementary |
Mike VanderWerff |
Physical Education |
Mel Zack |
Health Assistant and Library Specialist |
Northridge Elementary |
Amanda Harvey |
1st Grade |
Irma Morgione |
Spanish Instructor |
Parker Core Knowledge Charter |
Stephanie Harper |
Middle School Science and Math |
Dawn Coyle |
Staff Support Services |
Pine Grove Elementary |
Kathleen Montgomery |
1st Grade |
Sven Gaskins |
EA IV |
Pine Lane Elementary |
Heather Bellovary |
School Nurse |
Vickie Reynolds |
Bookkeeper |
Pioneer Elementary |
Melina LaPorte |
SSN/Team Lead |
Jennifer Koch |
EA IV- SSN |
Platte River Academy |
Elise Landau |
Middle School (7/8) Lang Arts |
Andrea Bowell |
Middle School Instructional Aide |
Plum Creek Academy |
Julia Taylor |
Occupational Therapist |
Pamela Fairley |
Administrative Assistant |
Ponderosa High School |
Kayla Diaz |
Performing Arts - High School |
Jennie Streightiff |
Attendance Secretary |
Prairie Crossing Elementary |
Christine (Chrissy) Everett |
4th Grade |
Charise Mosher |
Health Assistant |
Ranch View Middle School |
Molly Snell |
8th Grade - Individuals & Society |
Dionte Delouth |
Security Guard |
Redstone Elementary |
Kristin Bernstein |
3rd Grade |
Kelly Swomley |
EA 1 |
Renaissance Elementary Magnet School |
Allison Armour |
School Social Worker, K-6 |
Trang Nguyen |
Adventure Ed Coord/ Tech Guru |
Renaissance Secondary School |
Melissa England |
8th Grade English Teacher |
|
|
Rock Canyon High School |
Michael Sullivan |
High School Counselor |
JT Adams |
Security |
Rock Ridge Elementary |
Dawna McKnight |
Counselor |
Kia Jeffords |
ITS Tech - Computer Support Tech |
Rocky Heights Middle School |
Paige Taylor |
6th Grade Wellness |
Kathleen Fields |
Bookkeeper |
Roxborough Intermediate School |
Caroline Newkirk |
3rd Grade |
MaryAnn Hatlestad |
Mild/Moderate EA |
Roxborough Primary School |
Melissa Montgomery |
1st Grade |
Teresa Marquez |
Administrative Assistant |
Saddle Ranch Elementary |
Laura Bakke |
3rd Grade |
Wendi Melsheimer |
EA IV - SSN |
Sage Canyon Elementary |
Betsy Simons |
4th Grade |
Yuki Blanc |
Health Assistant |
Sagewood Middle School |
Sean Frazier |
Physical Education |
Wendy Green |
EA IV - SSN |
Sand Creek Elementary |
Rachel Mynes |
School Psychologist K-6 |
Sonja Kronhart |
Instructional Assistant |
Sedalia Elementary |
Todd Lowry |
6th Grade |
|
|
Sierra Middle School |
Karen Keller |
7th Grade Math |
Mark Stephens |
Lead Custodian |
SkyView Academy |
Danna Harris |
4th Grade |
|
|
SkyView Academy |
Julie Schnell |
MS/HS Theater Teacher |
|
|
SkyView Academy |
Sarah Powell |
Marketing & Communication Specialist |
|
|
Soaring Hawk Elementary |
Danielle Kolojay |
SPED Teacher - Moderate Needs |
Tripper Atherton |
Lunch/Recess/Classroom EA |
South Ridge Elementary |
Roberta McDonough |
4th Grade |
Matt Barboa |
Custodian - Building Engineer |
Stem School Highlands Ranch (K-12) |
Kathy Dwyer |
7th Grade Science |
Stephanie Webb |
Office Manager |
Stem School Highlands Ranch (K-12) |
Christine Logue |
2nd Grade |
|
|
Stone Mountain Elementary |
Emily Janecek |
Speech Pathologist |
Jose Mendoza |
Custodian - Building Engineer |
Summit View Elementary |
Carolyn Marchant |
4th Grade |
Tara Krcil |
Health Assistant |
ThunderRidge High School |
Genevieve Bennett |
Business and CTE |
Sandra Lakeland |
IB Secretary |
Timber Trail Elementary |
Michelle McCluskey |
3rd Grade |
Monika Hartman |
EA IV |
Trailblazer Elementary |
Chris Heinemann |
1st Grade |
Kerry Pirk |
EA IV - SSN |
Wildcat Mountain Elementary |
Sara Christensen |
2nd Grade |
Cindy Gitre |
EA Affective Needs |
World Compass Academy |
Annie Maurice |
1st Grade French Immersion |
Celestie March |
Lead Teaching Assistant |
|
|
|
|
|
DEPARTMENT |
REPRESENTATIVE |
JOB TITLE/POSTION |
|
|
Business Services |
Erin Fullmer |
Senior Project Accountant |
|
|
Business Services |
Kim Wolfrum |
Stone Canyon - Kitchen Manager |
|
|
Curriculum, Instruction & Assessment |
Christina Levesque |
Administrative Assistant |
|
|
Early Childhood Education |
Verena Daigle |
Speech Language Pathologist (SLP) |
|
|
Early Childhood Education |
Trina Klassen |
Early Childhood Instructor |
|
|
Human Resources |
Nacolle Esposito |
Staffing Generalist |
|
|
Information Technology |
Bryan Mitchell |
Student Systems Delivery Lead |
|
|
Learning Services |
Vanessa Hoffman |
Professional Development |
|
|
Nutrition Services |
Lola Runyan |
Warehouse Inventory Specialist |
|
|
Operations & Maintenance |
Izzy Caloca |
Custodian - Group Leader |
|
|
Student Support Services |
Keith Sousa |
Behavior Specialist |
|
|
Transportation - Parker |
Ted Offerman |
Bus Driver |
|