School |
Certified Representative |
Position |
Academy Charter School |
Katie Howell |
5th Grade Teacher |
Acres Green Elementary |
Ruth Minellono |
2nd Grade Teacher |
American Academy - Castle Pines |
Shannon Donohoe |
Middle School English Teacher |
American Academy - Lincoln Meadows |
Amy Fiscus |
Speech and Language Pathologist |
American Academy - Motsenbocker |
Wendy Brownlee |
Middle School Math Teacher |
Arrowwood Elementary |
Tiffany Missling |
1st Grade Teacher |
Aspen View Academy |
Heather Boyd |
Kindergarten Teacher |
Bear Canyon Elementary |
Kim Stephens |
6th Grade Teacher |
Ben Franklin Academy |
Genevieve Gibson |
8th Grade Social Studies Teacher |
Bridge Transition Program |
Kristen Shannon |
Speech Language Pathologist, Bridge Transition Program |
Buffalo Ridge Elementary |
Monica Harmon |
Technology Building Resource Teacher |
Castle Rock Elementary |
Colleen Pandey |
School Psychologist |
Castle Rock Middle School |
Rebecca Kocur |
8th Grade Math Teacher |
Castle View High School |
Kyle Erlenbeck |
High School Science Teacher |
Challenge to Excellence |
Warren Astler |
Middle School Science Teacher |
Chaparral High School |
Marci Boatwright |
Professional Learning Specialist |
Cherokee Trail Elementary |
Rachael Petty |
1st Grade Teacher |
Cherry Valley Elementary |
Mary Smith |
School Social Worker, Gifted/Talented Facilitator, 3rd/4th Grade Social Studies Teacher, Art Teacher |
Cimarron Middle School |
Beau Davies |
7th Grade Integrated Wellness Teacher |
Clear Sky Elementary |
Michelle Hanson |
Kindergarten Teacher |
Copper Mesa Elementary |
Katy Beard |
Fifth Grade Teacher |
Cougar Run Elementary |
Whitney Tomlin |
6th Grade Math Teacher |
Coyote Creek Elementary |
Debbie Edwards |
Counselor |
Cresthill Middle School |
Doreen Marion |
Integrated Wellness Teacher |
Daniel C. Oakes High School |
Nadene Klein |
Science Teacher |
DCS Montessori |
Kristy Lee |
Learning Specialist |
Douglas County High School |
Ken Borgsmiller |
High School English Teacher |
Eagle Ridge Elementary |
Aaron McLean |
6th Grade Teacher |
eDCSD |
Kerry Sanders |
High School Math Teacher |
Eldorado Elementary |
Heather Harris |
1st Grade Teacher |
Flagstone Elementary |
Brittany Rushing |
Kindergarten Teacher |
Fox Creek Elementary |
Kelsey Mang |
SPED Teacher - Severe Needs |
Franktown Elementary |
Greg Henley |
3rd Grade Teacher |
Frontier Valley Elementary |
Carol Sotebeer |
4th Grade Teacher |
Global Village Academy |
Rebecca Schroeder |
2nd Grade English Teacher |
Gold Rush Elementary |
Rochelle Evans |
School Psychologist |
Heritage Elementary |
Erin Howard |
5th Grade Teacher |
Highlands Ranch High School |
Warren Berg |
High School Science Teacher |
Iron Horse Elementary |
Stephanie Dale |
2nd Grade Teacher |
Larkspur Elementary |
Kristin Caldwell |
Kindergarten Teacher |
Legend High School |
Matthew Solak |
9th-12th Grade Chinese Teacher |
Leman Classical Academy |
Sean Mundt |
Middle School English and Logic Teacher |
Lone Tree Elementary |
Courtney Hayes |
4th Grade Teacher |
Legacy Point Elementary |
Jocelyn Eyl |
1st Grade Teacher |
Mammoth Heights Elementary |
Pamela Nelson |
4th Grade Teacher |
Meadow View Elementary |
Nikkole Anderson |
2nd Grade Teacher |
Mesa Middle School |
Lindsey Anderson |
Middle School Social Studies Teacher |
Mountain Ridge Middle School |
Brett Beckett |
Multi Media/Technology Teacher |
Mountain View Elementary |
Leslie Lynch |
Kindergarten Teacher |
Mountain Vista High School |
Eric Selle |
StarLab, Alt Education & Elearning Support Teacher |
North Star Academy |
Kelly Hoover |
5th Grade Teacher |
Northeast Elementary |
Kilee Bender |
5th Grade Teacher |
Northridge Elementary |
Hope Crawley |
4th Grade Teacher |
Parker Core Knowledge |
Breanna Warburton |
5th-8th Grade Teacher |
Parker Performing Arts |
Dawn Hein |
3rd/4th Grade Teacher |
Pine Grove Elementary |
Erin Wassenaar |
Social Emotional Teacher |
Pine Lane Elementary |
Margaret Condron |
2nd, 3rd, 4th Grade Discovery Teacher |
Pioneer Elementary |
Krista Dahm |
SPED Preschool Speech Language Teacher |
Platte River Academy |
Kimberly Van Zee |
4th Grade Teacher |
Plum Creek Academy |
Danielle Morrison |
High School Social Worker |
Ponderosa High School |
Sandra Gabel |
High School Social Studies Teacher |
Prairie Crossing Elementary |
Leanna Croissant |
Kindergarten Teacher |
Ranch View Middle School |
LeDeane Thomas |
Special Education Teacher |
Redstone Elementary |
Chelsie Pringle |
5th Grade Teacher |
Renaissance Elementary Magnet |
Amanda Deegan |
Gifted/Talented Coordinator/ Math Interventionist |
Renaissance Secondary |
Kimberly Lavold |
High School Special Education Teacher |
Rock Canyon High School |
Matt Sassali |
High School Social Studies Teacher |
Rock Ridge Elementary |
Jolie Bradley |
3rd Grade Teacher |
Rocky Heights Middle School |
Deanna Thaler |
Middle School Choir Teacher |
Roxborough Intermediate |
Allison Rothwell |
Gifted & Talented Teacher |
Roxborough Primary |
Ann Miller |
Speech Language Pathologist |
Saddle Ranch Elementary |
Elizabeth Coplan |
Learning Specialist |
Sage Canyon Elementary |
Susan Fairchild |
3rd Grade Teacher |
Sagewood Middle School |
Robert Funk |
6th Grade Innovation & Design Lab Teacher |
Sand Creek Elementary |
Carli DeBaere |
2nd Grade Teacher |
Sedalia Elementary |
Jen Tucker |
Art Teacher |
Sierra Middle School |
Will Knight |
8th Grade Social Studies Teacher |
SkyView Academy |
Andy Brocka |
3rd Grade Teacher |
SkyView Academy |
Miranda Bow |
6th Grade Social Studies Teacher |
SkyView Academy |
Karen Wilhoite |
High School Physics & Math Teacher |
Soaring Hawk Elementary |
Stephanie Zundel |
Counselor |
South Ridge Elementary |
Challeen Flick |
4th Grade Teacher |
STEM School Highlands Ranch - Elementary |
Michelle Gasser |
3rd/4th Grade Teacher |
STEM School Highlands Ranch - High School |
Joseph Smith |
High School Art Teacher |
Stone Mountain Elementary |
Cynthia Berndt |
Music Teacher |
Summit View Elementary |
Amy Krysa |
2nd Grade Teacher |
ThunderRidge High School |
Eric Valerio |
High School Academic Counselor |
Timber Trail Elementary |
Jeannette Proctor |
4th Grade Teacher |
Trailblazer Elementary |
Kristen Anderson |
School Social Worker |
Wildcat Mountain Elementary |
Kristen Wright |
Kindergarten Teacher |
World Compass Academy |
Halie Cain |
1st Grade Teacher |
|
|
|
School |
Classified Representative |
Position |
Academy Charter School |
Anne Belfrage |
Registrar |
Acres Green Elementary |
Brittaney Lupo |
Librarian/Technology |
American Academy - CP |
Elizabeth Hinz |
School Nurse |
American Academy - LM |
Megan Kerls |
Instructional Assistant |
American Academy - MB |
Kristen Santilli |
Health Office Assistant |
Arrowwood Elementary |
Virgil Flores |
Building Engineer |
Aspen View Academy |
Holly Landauer |
IT Manager |
Bear Canyon Elementary |
Kathy Nash |
SSN Educational Assistant IV |
Ben Franklin Academy |
Holly Long |
Kitchen Manager |
Bridge Transition Program |
Chuck Beckman |
Educational Assistant IV - Bridge Program |
Buffalo Ridge Elementary |
Kris Littlejohn |
Administrative Assistant/Bookkeeper |
Castle Rock Elementary |
Karin McMurray |
Educational Assistant IV |
Castle Rock Middle School |
Devon Clarke |
Building Engineer |
Castle View High School |
Marnie Lansdown |
Counseling/Special Education Secretary |
Challenge to Excellence |
Francesca Merritt |
Receptionist/Health Assistant |
Chaparral High School |
Janell Mills |
ITS Technician |
Cherokee Trail Elementary |
Kristi Robertson |
Kitchen Manager |
Cherry Valley Elementary |
Jenn Ford |
Building Engineer |
Cimarron Middle School |
Kellie Allen |
Registrar |
Clear Sky Elementary |
Anne Clark |
BASE Assistant Program Manager |
Copper Mesa Elementary |
Michelle Dansereau |
Pre School Teacher |
Cougar Run Elementary |
Sue Shepler |
ITS Technician I |
Coyote Creek Elementary |
Christie Moon |
Educational Assistant I |
Cresthill Middle School |
Sara Kroneberger |
Educational Assistant IV |
DCS Montessori |
Chandra Ullom |
Library Assistant |
Douglas County High School |
Ryan Ortt |
ITS Technician I |
Eagle Academy |
Lauren Yocom |
Educational Assistant IV |
Eagle Ridge Elementary |
Santi Gonzalez |
Educational Assistant IV |
eDCSD |
Holly Withers |
Registrar - Alt Ed |
Eldorado Elementary |
Vicki Matta |
Reading Interventionist |
Flagstone Elementary |
Kay Livingstone |
Building Engineer |
Fox Creek Elementary |
Faythe Broussard |
Library Specialist |
Frontier Valley Elementary |
Keith Langford |
BASE Manager |
Global Village Academy |
Antonina Urmeyev |
Instructional Assistant |
Gold Rush Elementary |
Linda Harrison |
Educational Assistant I |
Heritage Elementary |
Summer Danser |
School Nurse |
Highlands Ranch High School |
Melissa Muniz |
Post Grad Secretary |
HOPE Online Learning Acad Co-Op |
America Delgado |
Learning Center Director |
Iron Horse Elementary |
Molly Parker |
Educational Assistant IV |
Larkspur Elementary |
Sally Erickson |
Educational Assistant I |
Legend High School |
Sarah Brenning |
Administrative Assistant |
Leman Classical Academy |
Cortney Atchley |
Instructional Assistant/Lunch Monitor |
Lone Tree Elementary |
Mallory Schipper |
Building Engineer |
Legacy Point Elementary |
Jessica Castillo |
Educational Assistant I |
Mammoth Heights Elementary |
Marcie Salter |
Educational Assistant IV |
Meadow View Elementary |
Angie Cacciaroni |
Kitchen Manager |
Mesa Middle School |
Andy Autobee |
ITS Technician I - Computer Support Tech |
Mountain Ridge Middle School |
Kathy Sheehan |
Principal's Secretary/ Office Manager |
Mountain View Elementary |
Kate Barnhart |
School Nurse |
Mountain Vista High School |
Todd Speer |
Educational Assistant IV |
North Star Academy |
Lindsey Gompert |
School Nurse |
Northeast Elementary |
Shannon Mueller |
Educational Assistant I |
Northridge Elementary |
Laura Carey |
Principal's Secretary |
Parker Core Knowledge |
Kelly Amick |
Lunchroom & Physical Education Aide |
Pine Grove Elementary |
Amy Sharpless |
Technology Educational Assistant |
Pine Lane Elementary |
Sally Smith |
BASE Director |
Pioneer Elementary |
Susan Cooke |
Educational Assistant I |
Platte River Academy |
Heidy Tomic |
Office Manager |
Plum Creek Academy |
Jessy Lien |
Behavior Technician |
Ponderosa High School |
Peggy Laverty |
Registrar |
Prairie Crossing Elementary |
Amber Rietsch |
EA IV- AN Center-Based Classroom |
Ranch View Middle School |
Christine Romanello |
Registrar |
Redstone Elementary |
Breann Smith |
Technology Instructional Support |
Renaissance Elementary Magnet |
Zina Lech |
Kitchen Manager |
Renaissance Secondary |
Brandon Birdwell |
Facilities Manager, Guitar Instructor |
Rock Canyon High School |
Susan Delgado |
Registrar |
Rock Ridge Elementary |
Denise Bird |
Administrative Assistant |
Rocky Heights Middle School |
Colette Compoz |
Registrar |
Roxborough Intermediate |
Jennifer Mackin |
Educational Assistant IV |
Roxborough Primary |
Kristy Sharshel |
Educational Assistant IV |
Saddle Ranch Elementary |
Caron Elston |
Educational Assistant I |
Sage Canyon Elementary |
Melanie Crowley |
Instructional Assistant |
Sagewood Middle School |
Elizabeth Chapman |
Educational Assistant IV |
Sand Creek Elementary |
Kendra Delaney |
Preschool Instructor - Early Childhood Ed |
Sedalia Elementary |
Katie Wilson |
Sustainability Lead |
Sierra Middle School |
Sarah Stapel |
Educational Assistant IV |
SkyView Academy |
Makayla Hansen |
PreK Teacher Assistant |
Soaring Hawk Elementary |
Janelle Nelson |
Librarian |
South Ridge Elementary |
Stefanie Neff |
Behavior Technician |
STEM School HR - Elem |
Rebecca Lein |
In-house Substitute |
Stone Mountain Elementary |
Nancy Green |
Kitchen Manager |
Summit View Elementary |
Donald Griffin |
Building Engineer |
ThunderRidge High School |
Sarah King |
Copy Secretary |
Timber Trail Elementary |
Linda Schmidt |
Educational Assistant I |
Trailblazer Elementary |
Rashell Lemmons |
Computer Resource Teacher (CRT) |
Wildcat Mountain Elementary |
Misty Buhler |
Health Assistant |
World Compass Academy |
Heidi Bohrer |
Financial Coordinator |
|
|
|
Department |
Name |
Position |
Business Services |
Denise Nichols |
Admin Pro Tech |
Business Services |
Andy Cunningham |
Warehouse Lead |
Communications |
Paula Hans |
Public Information Officer |
Curriculum, Instruction & Assessment |
Rachel Brown |
Grades K-12 Strategist |
eLearning Elementary |
Karisa Nielsen |
1st Grade Teacher |
eLearning Middle School |
Alison Mayes |
Middle School Music Teacher |
Early Childhood Education |
Jami Masten |
Early Childhood Instructor (ECI) |
Early Childhood Education |
Michelle Croom |
Speech-Language Pathologist |
Human Resources |
Holly Giron |
Staff Wellness Coordinator |
Information Technology |
Chris Lawson |
Product Owner - District Enterprise Applications |
Nutrition Services |
Kristina Keer |
Training Specialist |
Operations & Maintenance |
Zach Nannestad |
Environmental Health Manager |
Personalized Learning |
Jennifer Hubbard |
IEP System Specialist |
Student Assistance |
Caeleigh Shellhart |
Case Manager/Counselor |
Student Assistance |
Danielle Groth |
Educational Assistant IV |
Transportation |
Mike Clark |
Mechanic |